Dondurma Yapımı

 
 
Yaz geldi, artık dondurma zamanı..
 
Sizde tükettiğiniz dondurmanın sağlıklı ve lezzetli olmasını istiyorsanız,  evde kendi dondurmanızı yapmayı denemelisiniz. 
 
Yapımı oldukça kolay olan dondurmamız  yaz meyveleriyle beraber daha çeşitli olabilir. 
 
 Denemek isteyenler için malzeme listesi aşağıda.. 
 
1) Süt .  Ama kesinlikle hazır süt olmamalı.. Hazır pastorize  sütlerle denediğimde  haftada bir aldığımız bahçıvan sütü arasında  inanılmaz lezzet farkı var.  Bahçıvan sütü bulamazsanız, tam yağlı pastorize süt kullanın.
 
2) Sahlep.  Marketlerde satılan sahlep le denemeyin. Kesinlikle olmaz. Bize aktarlarda satılan kilosu ortalama 150 - 200 tl olan gerçek sahlep gerekli.
 
3) Toz şeker yada şeker yerine kullanabileceğimiz bal, pekmez, reçel vs..  
 
 
K U L L A N I M   O R A N L A R I 
 
1 LT süt için   3/4 su bardağı toz şeker.  Şeker miktarını damak zevkinize göre arttırıp  azaltabilirsiniz.  
1 yemek kaşığı sahlep. 
  
Y A P I L I Ş I  
 
 
1)  Bahçıvan sütü kullanılacaksa önce sütü kaynatın ve soğumasını bekleyin.  Soğuması, ekleyeceğimiz  sahlep'in topaklanmaması için gerekli. Sıcak süte sahlep eklendiğinde topaklanmasını önlemek güçleşiyor. Pastorize sütü kullanacaksanız ilk kaynatmayı yapmanıza  gerek yok.
 
2) Soğumuş daha doğrusu ılımış sütümüze, 1 yemek kaşığı sahlep i yavaş yavaş  ekleyip iyice karıştırıyoruz.  Sonra sütümüzü kısık ateşteki ocağımıza alıp  yine bir yandan yavaş yavaş şekerimizi ilave ederek  bir yandan sütü karıştırıyoruz.   Eğer kakaolu dondurma yapmak isterseniz  isteğe göre 2 yemek kaşığı kakao atabilirsiniz.  Kakao oranı isteğe göre değişebilir. Süt biraz kaynadıktan sonra  koyulaşmaya ve kıvam almaya başlıyacak.  İyice kıvama geldiğinde ocağımızı kapatıyoruz ama karıştırmaya devam ediyoruz.
 
 Farklı lezzetler denemek için 3. adıma geçin, sade dondurma yapmak için 4. adıma geçin. 
 
 
3) Dondurmaya farklı lezzetler katmak isterseniz bu adım tam zamanı.  Mesela karadut u  saplarından ayırıp rondodan geçerek dondurmamıza ilave edebiliriz.   Yine aynı şekilde muz, kivi, vişne, şeftali, çilek, vs meyveler  ayrı ayrı yapılabileceği gibi, sevdiğiniz meyvelerden karışım da yapabilirsiniz.
 
 
4) Karıştırma işlemi ara sıra devam ederken dondurmamız oda sıcaklığına kadar düşmeli. Oda sıcaklığına indikten sonra buz dolabının buzluk kısmına alıp 5 dk da bir iyice karıştırmamız gerekiyor. Bu işlemi ne kadar sık tekrar edersek dondurmamız o kadar güzel olacak. Karıştırma işlemini aksatırsak  dondurmamızda buz kristalleri meydana gelecek ve dondurma keyfimizi gölgeleyecektir.
 
Bu yazımı birden bire aklıma estiği için yazdım.  Daha önce dondurma yaparken resimlemediğimden sizlere resim sunamadım. İlk dondurma yaptığımda resimleyip buraya koymayı planlıyorum. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.

Sıkça Sorulan Sorular

 

 

  Konu  bira yapımına geldiğinde karşılaştığım  en sık soruları  ve cevaplarını buradan  inceleyebilirsiniz.


  Bu cevaplar kendi bilgim ,tecrübelerim  ve araştırmalarımdan ibarettir. Gerçek, bildiklerimden farklı olabilir.  Eklemek   istediğiniz soru varsa yada  düzeltmek istediğiniz cevap varsa  lütfen bana bildirin.

 Soru   1)

Biraya nasıl , hangi safha da , ne kadar alkol ekleniyor.

 Cevap 1)

Biraya alkol eklenmez. Belki başka içkilerle karıştırılarak kokteyl yapılabilir ama  üretim aşamasında biraya alkol ilavesi yapılmaz.  Bira içerdiği alkolü, fermente sırasında edinir.  Bira mayası , arpa maltındaki  (yada neyden yapıldıysa örn: mısır, buğday,  vs hububat)  şekeri tüketir. Bu esnada co2 gazı ve alkol açığa çıkar. Çıkan co2 gazı hava kilidi sayesinde dışarıya tahliye edilir, alkol biramızın içinde kalır. Alkol derecesi, fermente sırasındaki şekere, mayanın cinsine göre değişiklik gösterir. Normal kabul edilen oran %5 dir.

 

 Soru 2)

 Bira mayası yerine ekmek mayası kullansak olmaz mı?

Cevap 2)

 Bira mayası yerine ekmek mayası kullanırsanız, ortaya alkollü, ekmek kokulu bir ürün elde etmiş olursunuz.

 Bira mayasının,  biranıza katacağı aroma ve lezzetti  ekmek mayasından alamazsınız.  Bu durumda kendi biranızı yapmanın da bir  anlamı  kalmayacaktır.  Birayı keyif almak için içiyorsanız hakkını verin.

 

Soru 3)

Aktardan aldığım şerbetçiotunu kullansam nasıl olur.

Cevap 3)

Şerbetçiotunun eteklerinde biraya aroma ve acılığını veren luplin denilen ( yada lupulon)  sarı tozlar ve yağlar bulunmaktadır. Bu toz ve yağlar uçucu özelliğe sahip olduğundan şerbetçiotu iyi korunmalı,  işlendikten hemen sonra havası alınıp azot gazı ile paketlenmelidir.  Aktardan alacağınız şerbetçi otlarında bu toz yoktur yada yok denilecek kadar azdır ve diğer baharatların kokusu sinmiştir. Ayrıca hangi cins olduğunu aktarın sahibi de bilmez.  Saatlerce uğraşıp  yaptığınız biraya ne olduğunu bilmediğiniz  kalitesiz şerbetçiotu katmayın. 

 

Soru 4)

Biraya co2 gazı nasıl ilave ederim.

Cevap 4)

Fermente bittikten sonra biramızda  co2 gazı olmaz. Bu gazı oluşturmak için en kolay yol, fermente fıçısından aktarma kovasına alınan biraya,  lt basına 7 - 10 gr arası gelecek şekilde, az miktar suda kaynatılarak steril edilmiş şekerli suyu, soğuttuktan sonra  ilave ederek iyice karıştırarak şişelemektir. Çok fazla şeker kullanmak, fazla co2 gazı üreteceğinden şişeyi patlatabilir yada kapağı fırlatarak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Dikkatli olunması gereken bir konudur. 

Basitçe ;

Bira, fermente fıçısından, aktarma kovasına alınır. Bu kovada ne kadar bira olduğu hesaplanır. Örnek 20 lt.

20 lt bira için 7 - 10 gr arası  şeker hesaplanır. Ben  7.5 gr kullandığımdan 150 gr olarak hesap ettim.

150 gr şeker eriyebileceği en az miktarda suda kaynatılır. Kaynatmadaki amaç şekeri steril etmektir.  3 - 5 dk. kaynatılan şekerin kaynatıldığı kap içi su dolu başka bir kabın içine batırılmak suretiyle oda sıcaklığına kadar soğutulup  aktarma kovasına dökülür ve iyice karıştırılır.  Daha sonra aktarma kovasından şişelere sifonlanır. 

En az bir hafta sonra biramız gazlanmış olacaktır.

 

Şimdilik bu kadar daha sonra diğer soruları ve cevapları da yazacağım ..

      

 

 

.

Site Kullanım Şartları

         Bu siteden yararlanabilmeniz için  18 yaşını doldurmuş olmalısınız.

         18 yaşını doldurmadıysanız lütfen siteyi terk edin. 18 Yaşından küçükseniz ve siteyi terk etmediyseniz,    sorumluluk    tamamen ebeveynlerinizdedir.

          Bu sitede bulunan yazılar ve resimler vs. nesneler tamamen bilgi amaçlıdır. Bu sitede yazılanların sizi etkilediğini, özendirdiğini, teşvik ettiğini, kötü örnek olduğunu, düşünüyorsanız lütfen siteyi terk edin.

         Bu sitede telif hakkı yoktur.  Kaynak göstermek şartı ile yazılarımı  resimlerimi  vs. nesneleri dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

 

    Bu sitede yazılanların doğruluk garantisi yoktur. Yazdıklarım tamamen kendi deneyimlerim ,araştırmalarım ve fikirlerimden elde ettiğim bilgilerdir.  Akademik  veya bilimsel  veriler değildir.

    Kullanım koşullarını okuduğunuz halde anlamadıysanız,  veya kabul etmiyorsanız lütfen siteyi terk edin.  

    Bu siteyi ziyaret etmeniz kullanım şartlarını okuduğunuz ve kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Rakı Yapımı

Evde rakı yapımı için  http://www.rakiyapimi.com/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

0 532 300 35 32 nolu telefonumdan yada Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail atarak bana ulaşabilirsiniz. 

Brewers Gold

 

 

15 TL / 50 gr. Havası Alınmış Paket.

25 TL / 100 gr. Havası Alınmış Paket.

100 TL / 500 gr Havası Alınmış Paket.

3 paket alımda 1 paket hediye. *

Kullanım Amacı Acılık
Alpha Asit %5 - %10
Kökeni İngiltere, Almanya
Kullanım Oranı 1 - 2 gr  / Lt
Stiller İngiliz Ale, Alman Lager

Cluster

 

 

 

15 TL / 50 gr. Havası Alınmış Paket.

25 TL / 100 gr. Havası Alınmış Paket.

100 TL / 500 gr. Havası  Alınmış Paket.  

 3 paket alımda 1 paket hediye. *

Kullanım Amacı Aroma - Acılık
Alpha Asit %5 - %8.5
Kökeni Amerika
Kullanım Oranı 1 - 2 gr /Lt
Stiller Çoğu sitil için uyumlu

* Aynı cins Şerbetçiotu paketlerinden  3 adet alana aldığı cins ve gramajdan 1 paket hediye. 

ARPA MALTI  

Yeni Hasat

7,70 TL  / 1 KG.

37,00 TL / 5 KG.

70,00 TL / 10 KG.

173,00TL / 25 KG. 

Başka maltlarla benzemez. Yüksek kalite, enfes lezzet, mükemmel aroma. Her tip bira yapımında kullanılır.  

Özel fırınlarda tam derecesinde itina ile fırınlanmıştır.

  

Kargo ücreti alıcıya ait olarak gönderilir. Ptt Kargo / Mng / Sürat Kargo / Yurtiçi Kargo / Aras Kargo firmalarından herhangi biri ile (hanginisini isterseniz) gönderilir. Ürünler ödemenin yapıldığı günden sonraki iki (2) iş günü içinde kargoya verilir.Ürünleri teslim aldığınız günden itibaren 3 iş günü içinde iade edebilirsiniz. İletişim için 0 532 300 35 32

evde, bira, yapımı, malt, arpa maltı, bira yapımı, evde bira yapımı, şerbetçiotu, maya, bira mayası, bira, biramayası, bira yapımı, evde bira, ev birası, evde bira yapmak, ev birası içimi, ev birası yapmak, bira yapım malzemesi, malt, bira maltı, ev birası maltı, evdebirayapimi, evbirasi, arpa, arpamaltı, arpa maltı, şerbetçi otu, şerbetçiotu, serbetci otu, serbetciotu, şerbetçiotu,