Site Kullanım Şartları

         Bu siteden yararlanabilmeniz için  18 yaşını doldurmuş olmalısınız.

         18 yaşını doldurmadıysanız lütfen siteyi terk edin. 18 Yaşından küçükseniz ve siteyi terk etmediyseniz,    sorumluluk    tamamen ebeveynlerinizdedir.

          Bu sitede bulunan yazılar ve resimler vs. nesneler tamamen bilgi amaçlıdır. Bu sitede yazılanların sizi etkilediğini, özendirdiğini, teşvik ettiğini, kötü örnek olduğunu, düşünüyorsanız lütfen siteyi terk edin.

         Bu sitede telif hakkı yoktur.  Kaynak göstermek şartı ile yazılarımı  resimlerimi  vs. nesneleri dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

 

    Bu sitede yazılanların doğruluk garantisi yoktur. Yazdıklarım tamamen kendi deneyimlerim ,araştırmalarım ve fikirlerimden elde ettiğim bilgilerdir.  Akademik  veya bilimsel  veriler değildir.

    Kullanım koşullarını okuduğunuz halde anlamadıysanız,  veya kabul etmiyorsanız lütfen siteyi terk edin.  

    Bu siteyi ziyaret etmeniz kullanım şartlarını okuduğunuz ve kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Bira malzemeleri Temini

Malzeme temini konusunda ülkemizde çok sıkıntı yaşanıyor.Ürün temininde yardımcı olduğum birkaç arkadaşın

tavsiyesiyle temin edebileceğim ürünlerin listesini ve fiyatını aşağıda belirttim. Bu konuda yardımcı olmamı isteyenler

0 532 300 35 32 nolu telefonumdan yada Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine mail atarak bana ulaşabilirsiniz.

 

Brewers Gold

8 TL / 25 Gr Havası Alınmış Pk.

 

Kullanım Amacı Acılık
Alpha Asit %5 - %10
Kökeni İngiltere, Almanya
Özellikler Baharatlı ve Keskin acılaşma
Stiller İngiliz Ale, Alman Lager
Cluster

8 TL / 25 GR Havası Alınmış Pk.

 

Kullanım Amacı Aroma - Acılık
Alpha Asit %5 - %8.5
Kökeni Amerika
Özellikler Nötr, Biraz Çiçekli
Stiller Çoğu sitil için uyumlu

 

ARPA MALTI  

7,35 TL  / 1 KG.

35,50 TL / 5 KG.

68,50 TL / 10 KG.

165,00 TL / 25 KG. 

Başka maltlarla benzemez. Yüksek kalite, enfes lezzet, mükemmel aroma. Her tip bira yapımında kullanılır.  

Özel fırınlarda tam derecesinde itina ile fırınlanmıştır.

  


Lager Dökme Maya

40 gr.

35 TL

 Tadı ve kokusuyla sizinde beğeninizi kazanacak, doğal lager maya.
Mayayı fermentere eklemeden 24 saat önce uyandırmanız tavsiye edilir.

 

 

 

Muntons Pre.  Gold 

 

  30 TL                           Yüksek topaklanma oranı ile berrak sonuçlar elde edebileceğiniz , iyi ve kaliteli mayadır.

Fermentis Safale S-04

35 TL   Tüm ale tipi biraların kullanımına uygundur, hızlı mayalanma ve yüksek topaklanma oranı ile kaliteli maya.

Fermentis Safale US-05

35 TL Amerikan tipi ale maya. İyi dengelenmiş bira üretir

Fermentis Safbrew S-33

35 TL
Yüksek alkol koşullarına dayanabilen sağlam ale mayasıdır.
Belçikalı buğday ve Trappist biralar dahil
geniş bir yelpazede kullanılır.

Fermentis Safbrew T-58

35 TL
Yüksek alkol koşullarına tahammül edebilen
Ale maya.

Kapak

5 TL / 100 Adet 100 adet Contalı kapak

Kargo ücreti alıcıya ait olarak gönderilir. Ptt Kargo / Mng / Sürat Kargo / Yurtiçi Kargo / Aras Kargo firmalarından herhangi biri ile (hanginisini isterseniz) gönderilir. Ürünler ödemenin yapıldığı günden sonraki iki (2) iş günü içinde kargoya verilir.Ürünleri teslim aldığınız günden itibaren 3 iş günü içinde iade edebilirsiniz. İletişim için 0 532 300 35 32

malt, arpa maltı, bira yapımı, evde bira yapımı, şerbetçiotu, maya, bira mayası, bira, biramayası, bira yapımı, evde bira, ev birası, evde bira yapmak, ev birası içimi, ev birası yapmak, bira yapım malzemesi, malt, bira maltı, ev birası maltı

Birayap.com

Bira içmekten hoşlanıyorsanız,kendi ürettiğiniz birayı yudumlamak size ayrı bir keyif verecektir. Evde bira yapmak  sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte uğraşı isteyen bir iştir. Ürettiğiniz her parti bi öncekinden daha güzel içimli olacak ve pratik kazandığınız için mutfakta geçireceğiniz süre giderek azalacaktır. Kendi damak tadınızı tutturduktan sonra,yaptığınız işten aldığınız keyif katlanarak artacak biranın her yudumu damağınızda bi başka tat bırakacaktır.

 

 

 

Ben şimdiye kadar yaptığım tüm biralarda arpa maltı kullandım. İlerleyen zamanlarda arpanın nasıl malt haline getirildiğini de resimleyerek anlmatmayı planlıyorum.

 

Çoğu kimsenin bildiğinin aksine biraya haricen alkol ilave edilmez. Biraya eklenen maya, fermente aşamasında etanol adı verilen tarımsal kökenli alkol üretir. Etanol tüketiminde,metil alkol olarak adlandırılan kimyasal kökenli alkol tüketimindeki riskler bulunmasada, tüketilirken dikkat edilmelidir. Neticede içerisinde alkol olduğundan aşırı tüketimi her içki gibi tehlikeli olabilir.

 

Bira en basit haliyle malt,su,şerbetçiotu ve mayadan oluşur. Bazı özel biralarda farklı tatlar yaratabilmek için farklı maddeler katılabilir.

{jcomments on}

 

 

 

 

Gerekli Malzemeler

 

 

 

 

Bira yapımı sanıldığı kadar zor değil. Eğer kendinizde biraz istek buluyorsanız sizde kendi biranızı oluşturabilirsiniz.

 

Kendi Biranızı oluşturmak için biraz bilginin yanında hemen hemen her evde bulunabilecek araç gereçe ihtiyacımız olacak . Evde bulunmayanlar da kolaylıkla temin edilebilir.

 

Peki nedir bu malzemeler hemen saymaya başlayalım.

1) Wort'un kaynatılacağı tencere. Bu tencerenin büyüklüğü,yapmak istediğiniz bira hacmiyle orantılı. Nekadar çok bira yapmak istiyorsanız tencereniz de o kadar büyük olmalı. Geniş ve kısa tipler yerine dar ve uzun tipleri tercih etmeye çalışın.

 

2) Wort'un maya karıştırılıp fermente edileceği damacana. Bu işlem sonunda Wort biraya dönüşecek. İsterseniz 10 veya 20 lt lik su damacanalarından kullanın isterseniz de fermante kavanozlarından. Cam olması daha sağlıklı ancak illaki cam olacak diye de bi kaide yok. Gönlünüz hangisini isterse onu kullanın ama çok temiz olduğundan emin olun.

 

 

 

3) Hava kilidi. Fermante kilidi olarakda bilinir. Hazırını satın alabileceğiniz gibi damacananın kapağını ortadan matkap yada benzeri bi aletle delip,deliğin içinden akvaryum hortumu geçirerek kendinizde yapabilirsiniz.Akvaryum hormumun bir ucu kapak kapatıldığında damacananın içinde kalırken, diğer ucunu içi su dolu şişeye veya bardağa koyun. Böylece damacanaya alınan wort 'a eklenen mayanın fermenteyi başlatmasıyla açığa çıkan co2 gazının tahliye edilmesini sağlarken,damacananın içine hava girmesini engellemiş olacaksınız.

 

4) Kepçe yada kaşık.Wortu kaynatırken karıştırmak için kullanılacak. Plastik yada tahta olması fark etmez.

 

5) Maşrafa. Wortu aktarmak için kullanılacak.

 

6) Süzgeç. Suyla karıştırılıp kaynatılan malt parçalarını ve şerbetçiotunu fermenteye almadan önce süzmek için.Nekadar iyi süzerseniz biranız da o kadar berrak olacağından süzme işlemine özen gösterilmeli.

 

 

 

 

7) Hidrometre ve mezür. Olması şart değil ancak elinizde olmasını tavsiye ederim. Hazırladığınız wortta ne kadar şeker olduğunu,fermante sonunda biranızın ne kadar alkol içereceğini öğrenmek için kullanılacak.Kullanmazsanız ne kadar alkol potansiyeli var bilemezsiniz.

 

8) Boş plastik şişe ve kapak. Bira fermente olduğunda içilebilir durumdadır ancak içerisinde co2 gazı bulunmaz.Co2 gazının oluşması için fermenteden sonra şişelenip şişenin ağzının sıkıca kapatılması gerekir. Ben yaptığım biralarımı Skol birası şişelerine veya kola şişelerine dolduruyorum .

 

 

 

Yukarıda saydıklarımın yanında aşağıdakiler de gerekli.

 

 

 

 

1) Arpa maltı.

İsteğe göre buğday maltı da kullanılabilir hatta belli oranlarda arpa ve buğday maltını birbirine karıştırarakda yapabilirsiniz ancak ençok kullanılan arpa maltıdır. Ben buğday birasını yapmayı düşünüyorum ama henüz yapmadım. Bu yüzden size de tavsiye edemem ama bugday birasinı da yaptığımda buradan sizinle paylaşıcam.

 

 

 

 

2) Şerbetçiotu

Biraya acımtrak tadını veren ve karakterini belirleyen en önemli bileşen.Çeşitleri bol . Ben bugüne kadar saaz - brewers gold - aroma ve premiant tiplerini kullandım. Hepsi de birbirinden güzel ,sizde damak zevkinize uygun aromaya sahip şerbetçiotunu seçip kullanabilirsiniz. Resimde görünen şerbetçiotu nun işlenmiş hali. Bu formu Pellet diye adlandırılıyor.Türkiye de bulmak hayli zor . Fiyatının yüksek olması zor bulunamasından mı yoksa çok az miktarıyla dünyalar kadar bira yapıldığındanmıdır bilmiyorum. Ben çok sık bira ürettiğim için bol biktarda temin ettim.

 

 

3) Maya

Maya biranın fermante olmasını sağlar. Alt fermente  ve üst fermente mayaları olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar ve onlarca çeşidi vardır. Üst fermente Bira mayasının ekmek yapılan maya ile aynı aileden olmasına rağmen hamur mayalamak için olan mayadan bira üretemi yapamadım.

 

 

4) Su

Biranın %90-95 i sudan ibaret. Kullanılan suyun kalitesi biranın lezzetini etkileyeceğinden seçim dikkatli yapılmalı. Bulunduğunuz yerde musluk suyu kalitesi düşükse damacana su kullanın.

{jcomments on} 

Biramızı Yapalım

 
 
Elimdeki biralarım azalmaya başlayınca bira yapma vaktinin geldiği belli oluyor. Yine bir pazar günü bira yapmak için mutfağa girmeye karar verdim. Gerekli malzemelerim hazır. Genel olarak gerekli malzemeleri öğrenmek için buraya tıklayın.
 
 
 
Önce Maltlarımı tarttım ve onları kırıp kullanıma hazır hale getirdim. Arpa,şerbetçiotu ve maya hazır. Alet edevat da yerli yerinde. Geriye işe başlamak kaldı :) Hedefim 15 lt bira üretmek.
 
 
 
 
 
 
 
Elimde şimdilik büyük damacana olmadığı için iki adet fermenter kullanıcam. Soldaki damacana 10 lt sagdaki fermente kavonozu 8 lt maximum kapasiteli.
 
 
  
İlk iş tencerede su ısıtıp arpa maltlarını bu suda ıslamak. Islatma işleminde suyun sıcaklığına dikkat edilmesi gerekiyor. Suyun sıcaklığı 70 dereceyi geçmemeli.Suyu aşırı ısıtmak maltın içindeki enzimlere zarar vereceği için biranızın kalitesinin düşük olmasına neden oolabileceğinden sıcaklık sürekli kontrol edilmeli.
  
 
 
Sıcaklığı kontrol etmek için resimde gördüğünüz termometreyi kullanıyorum. Bu termometre çay ocaklarında yada kahvehanelerde çay demlemek ve su kaynatmak için kullanılan yedek diye tabir edilen büyük demliklerde kullanılıyor. Benim bulunduğum yerde buzdolabı yedek parçaları,resistans,elektrikli süpürge yedek malzemeleri satışı yapan arkadaşımdan temin ettim.İçine su kaçması çalışmasına engel olmadığı için gönül rahatlığıyla kullanabiliyorum. Sizde benzerlerini kullanabilirsiniz.
 
  
Sıcaklığı termometreyle izlerken malt sıcak suya ekleniyor ve çok sık karıştıtılarak maltın içindeki enzimlerin suya karışması sağlanıyor. Ne kadar çok karıştırırsanız o kadar iyi. Maltımızı iyice karıştırdıktan sonra yaklasık 1 saat dinlendirmemiz gerekiyor. Dinlendirme esnasında da ara sıra karıştırmak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Wort dinlenmedeyken geçen zamanı araç gereçlerimizi steril etmek için kullanırsak zamandan tasarruf etmiş sayılırız. Ben bu süreyi varsa bir önceki partimin şişelemesini ve/veya yeni partide kullanacağım alet edevatı steril etmekte kullanıyorum.
 
 
Yandaki resimler steril aşamasından. Kullanılacak malzemeleri mikrop ve bakterilerden arındırmamız şart. Aksi halde biranız ekşi veya tadı çirkin olabilir. Ben sterilizasyon için büyük ebattaki kaplara (leğen) her bir 4 lt suiçin 1 çorba kaşığı çamaşır suyu ilave ediyorum ve kullanacağım araç gereçleri bu suda en az 10 dk bekletiyorum. İşlem sonunda araç gereçlerin bol su ile durulanması şart. Arpa maltının sıcak suda bekletilmesinin ardından süzülme işlemine geçiliyor.
 
 
 
 
 İlk süzme işlemi wort un ocağa konulmadan önce arpa kabalarından kurtulmasını sağlayacak.
 
Resimde gördüğünüz küspeler artık bizim işimize yaramayacak ama bira fabrikalarında hayvan yemi olarak değerlenmesi sağlanıyor.
 
İlk süzme işlemi bittikten sonra elde edilen şıra ocağa alınıp karıştırılarak kaynatılmaya başlanıyor. Şerbetçiotu ilavesi bu aşamada yapılıyor. Şerbetçiotu bira tadını değiştiren en önemli bileşen. Kararında kullanmanın yanında kaynama süresi de biranın tadını etkiliyor. Ben her lt bira için 2.5 gr şerbetçi otu kullanıyorum yani bu partide 15 litre için 37.5 gr şerbetçi otu kullandım.
 
 
 
 
  
Yanda gördüğünüz resim şerbetçiotu atılmadan hemen önce. Kaynama başladıktan biraz sonra şerbetçiotu ilavesi yapılıyor.
 
 
 
 
Yaklaşık 1 saat kaynamanın ardından yeniden süzme yapılıyor.
 
 
 
Süzme işleminin sonundaki bira adayımızın son hali meydana çıkıyor. Artık wort soğutulup fermente olacağı kaplara alınacak ve ardından maya ilave edilerek yaklasık 30 günlük fermente süreci başlayacak.
 
 
 
Bira adayımız fermente kaplarına alınırken mayamız uyandırılmak için bir bardak ılık suyun içine boşaltılıyor. 15 dk. kadar bu ılık suyun içinde karıştırılmadan bekletiliyor.
 
 
 
 
 
Bira mayası ile bildiğimiz ekmek mayası aynı aileden gelmelerine rağmen ekmek mayası bira üretemiyor.
 
 
 
Bira mayası ekmek mayasına göre pahalı ve tedarik etmesi zor olduğu için ilk bira mayası yerine ekmek mayası kullanmayı denedim ancak başarılı olamadım. Bende bi yerde hata yapmış olabilirim umuduyla maya üreticelerinin hemen hemen hepsiyle telefonda görüştüm ama malesef beklediğim cevabı alamadım.
 
 
 
 
Yandaki resimlerde maya uyandırılırken bira adayımız hidrometre ile ölçülüyor. Bu ölçüm sonunda, fermente tamamlandığında biramızın ne kadar alkol ihtiva edeceğini tahmin edebiliyoruz.
 
 
 
 
Bu partide hidrometre ölçümü 1035 idi yani fermente sonunda yaklaşık %4.5 civarı alkol içerecek.
Yandaki resimlerde resimlerde bira adayımız fermente olacağı kaplara alındı,maya ilave edildikten sonra da ev yapımı hava kilitleri takıldı.
 
 
 
 
Ertesi gün fermente başlamış,hava kilidinden co2 gazı çıkmaya başlamıştı.
İlk 1 - 2 gün oldukça hızlı olan co2 tahliyesi ikinci günden sonra yavaşlayacak belli bi süre sonunda da neredeyse tamamen duracak.
 
 
 
En alttaki resimler mayalamadan 15 gün sonra çekildi. Yani fermente tamamlandı,sıra gazozlanması için şişelemeye geldi.Henüz şişe kapağı kapatma aparatım olmadığı için ben ürettiğim biraları plastik kola yada bira şişelerine sifonluyorum.
 
Sonuçtan şikeyetim yok ancak en kısa zamanda bahsettiğim aparattan edinicem.
Biramız 10 - 15 gün şişede bekledikten sonra gazlı bi şekil alarak içime hazır hale gelecek.
 
 
{jcomments on}